top of page
Szukaj

Co ma ogród do wnętrza?

Dziś o tym, jak się ma wnętrze do zewnętrza. Zdradzę Wam także trochę kulis procesu projektowego, bo nie da się ukryć, że końcowy wygląd działki to efekt

pracy co najmniej kilku osób.

Myślę, że warto, najpierw przypomnieć, kim jestem i z jakiego powodu patrzę na działkę całościowo. W tej chwili projektuję podwórka, mam swoje studio projektujące ogrody, pomagam w realizacji marzeń o pięknym funkcjonalnym ogrodzie, robiąc kompleksowe projekty ogrodów. Udzielam także specjalistycznych konsultacji projektowych. Tak samo dobrze się czuję w Londynie na targach, szukając wykwintnych inspiracji dla moich klientów, jak i w terenowych trzewikach na budowie, doglądając detali. I już w tym roku stuknie 8 lat, jak to robię. Jednak ani

architektura krajobrazu nie była moimi pierwszymi studiami, ani projektowanie ogrodów to

nie była moja pierwsza praca.


Najpierw skończyłam klasyczną architekturę i pracowałam w pracowniach architektonicznych przy opracowywaniu projektów budowlanych do pozwolenia na budowę, domów, hal, i tak dalej, także zagranicznych, we Włoszech i Hiszpanii. Ogrody pojawiły się w moim życiu zawodowym niespodziewanie, ale totalnie nim zawładnęły. Jak już zaczęłam to robić, okazało się, że na działkę patrzę jak na całość, że interesuje mnie wizja projektanta budynku, to jaki pomysł na bryłę czy klimat wnętrz mieli inwestorzy, co przyświecało projektującym wnętrza. Oni mi zadają pytania, a ja szukam najlepszych rozwiązań, tak by na ogród przelać inspiracje z architektury.


Bardzo lubię współpracować, czuć się częścią tego niezwykle pracowitego, kreatywnego

towarzystwa. Już nie wspominając o tym, że zakochuję się w działkach i domach inwestorów i potem chcę mieć tak samo pięknie u siebie. Co 2 tygodnie trochę co innego.

Tak samo mam z roślinami.


Każdy proces powstawania wymarzonego miejsca do życia ma swoje etapy. Gdy powstanie budynek, właściciele urządzają wnętrza. Zazwyczaj pod koniec lub jeszcze w trakcie pracy z architektem projektującym wnętrza pojawiają się pytania o zagospodarowanie terenu wokół, strefę wejściową i taras. Zaznaczają się również kierunki, które warto uwzględnić w dalszym etapie procesu. Czasem zagospodarowanie terenu jest kwestią wręcz konieczną ze względu na warunki panujące na działce lub wokół niej. A dodatkowo współczesne możliwości systemów Smart Home sprawiają, że różne elementy ogrodu i domu mogą być podpięte pod jedną aplikację.


I jeszcze jedno wyjaśnienie:

Czy działka musi być koniecznie spójna? Absolutnie nie. Oczywiście, że zawsze jest możliwość zagrania kontrastem, zaskoczenia odbiorcy i często projektanci stosują ten zabieg. Ale wtedy tak czy siak jest jakaś wizja, jakaś myśl przewodnia, która może prowadzić mieszkańca lub gościa przez ogród. Bardzo dobrym przykładem jest nowoczesna architektura domów, np. nowoczesne stodoły. Takie budynki będą dobrze wyglądać zarówno wśród ascetycznych kompozycji ogrodowych, jak i pośród naturalistycznego ogrodu. Moje zadanie polega na tym, żeby poznać wizję całości, jaką mają klient i zespół projektowy, i jak najlepiej dograć do tego zewnętrze. Czyli wygląd bryły budynku na tle ogrodu i otoczenia to pierwsze wspólne pole współpracy architekta budynku i ogrodu. To, jak bryła wkomponowuje się w otoczenie, czy ma sporo przestrzeni wokół i dumnie się prezentuje, czy wręcz przeciwnie – dom ma być otoczony ściśle zielenią.


Jak połączyć projekt domu, wnętrz i ogrodu tak, aby całość była spójna i posiadała jeden

charakter, mimo że zespół projektujący składa się z kilku osób?

1. Wykorzystanie przez cały zespół projektowy stylistyki, kolorystyki i materiałów korespondujących ze sobą. To mogą być literalnie te same materiały, np. kamień typu granit lub drewno dębowe. Można nawiązywać kolorystyką lub strukturą, czy też charakterem.

2. Zaprojektowanie ogrodu jako obrazów widzianych z wnętrza domu. Modne są obecnie duże okna, tak że widać w nich naprawdę sporą część ogrodu.

3. Szczególne uwzględnienie stref takich jak wejście do budynku oraz taras jako przestrzeni należących jednocześnie do wnętrza i ogrodu.

4. Wykorzystanie podobnych motywów przewodnich lub elementów dekoracyjnych. W rezydencjach będą to elementy klasyczne, w nowoczesnych domach – elementy z betonu

architektonicznego. Bardzo ciekawym stylem, który świetnie wygląda we wnętrzu i ogrodach, jest art déco.


Jako projektantka odpowiedzialna za ogród uwielbiam współpracę z projektantami budynków i wnętrz. Wszelkie wytyczne przyjmuję bardzo chętnie i wcielam je w życie.  Jeśli dodatkowo mogę otrzymać od nich wskazówki, to wiem, że dom z otoczeniem będzie stanowił jedną kompletną całość.


 
 
 

Comentários


bottom of page